Sviatosť zmierenia

Hriech je predovšetkým urážkou Boha, prerušením spoločenstva s ním.
Zároveň narúša spoločenstvo s Cirkvou. Preto obrátenie prináša súčasne Božie odpustenie a zmierenie s Cirkvou, čo liturgicky vyjadruje a uskutočňuje sviatosť pokánia a zmierenia. (porov. KKC 1440)

Kto chce dosiahnuť zmierenie s Bohom a s Cirkvou, musí vyznať kňazovi všetky ťažké hriechy, z ktorých sa ešte nespovedal a na ktoré sa rozpamätá po starostlivom spytovaní svedomia.
Cirkev veľmi odporúča spovedať sa zo všedných hriechov, hoci to samo osebe nie je nevyhnutné. (porov. KKC 1493)

Svätá spoveď, ako časť sviatosti pokánia, sa prijíma po náležitom spytovaní svedomia. Sviatosť pokánia sa vysluhuje v pracovné dni 30 min. pred sv. omšou.
V nedeľu a vo sviatok môžu o sv. spoveď požiadať rodičia malých detí, týždňovkári alebo starí, ktorých priviezli do kostola.