Spevokol

Mládežnícky spevokol Kvapky Šťastia funguje už 4 a pol roka. Okrem sprevádzania mládežníckych piatkových sv. omší u nás v Meleku, spievame aj na nedeľných sv. omšiach vo filiálke Žitavce. Pravidelne sa zúčastňujeme festivalov Spesfest a Effeta, spevom sprevádzame kultúrne podujatia vo farnosti, duchovné cvičenia a akcie, spestrujeme liturgiu sviatkov, slávností, pobožností, sv. ružencov, krížových ciest a tiež pripravujeme modlitby chvál. Toto leto sme natáčali film, ktorý sme vyplnili aj piesňami v našom znení. V poslednej dobe nás je síce trochu menej vidno, respektíve menej počuť, pretože sme sa dali na pravidelné nacvičovanie viachlasných piesní, a tiež medzi nás pribúdajú noví členovia, čomu sa všetci veľmi tešíme. Aktuálny počet členov je 15. Napriek tomu, že nie vždy spievame v plnom počte, dúfame, že Vás svojim spevom tešíme, že si s nami radi zaspievate, a tak spolu chválime nášho Boha.

1.      SPESFEST

Už po tretíkrát sme sa zúčastnili prehliadky mládežníckych zborov a kapiel v Nových Zámkoch. Nie že by trikrát bolo tak veľa, no možno preto, že nie je, je veľmi milé a povzbudivé, dokonca na naše pomery šokujúce, keď nás organizátori privítajú veľkým úsmevom na tvári a výkrikom „Jéééj, Melek vitajte!“ Čo vám budem klamať, príchod na pódium bol hneď radostnejší J. Po rýchlom registrovaní, vypočutí predchádzajúceho spevokolu a nazvučení – ktoré bolo fakt dobré, sme sa pustili do toho, kvôli čomu sme do Zámkov išli – do chválenia Boha spevom. Zaspievali sme 6 piesní, prirodzene ako býva zvykom a nie je to neobvyklé, publiku sa máli a vypýta si bonus. Náš výber bola teda pridaná pieseň (ktorú sme ale dúfali, že si nevypýtajú) „Vďaka Ježiš“, a ktorej opodstatnenie som pochopila pár minút po odspievaní. Zostali sme ešte na prednáške, počas ktorej sa pri mne zastavila jedna dievčina (z iného zboru – čiže konkurencia J) a povedala mi, ako sme spievali: „Od rána ste to najlepšie, čo som tu počula.“ Nie, nechcem preháňať, ani nás prechváliť či pochváliť, hoci to bol pre mňa veľký šok a takéto slová by som fakt nečakala, ale chcem “len“ povedať: „Vďaka Ježiš!“ Vďaka, že sme sa odvážili cvičiť a ísť – možno pre niekoho – len ôsmi, vďaka, že máme chuť Ťa chváliť talentom, ktorý máme od Teba, vďaka, že pre nás neexistujú dôvody prestať Ťa chváliť spevom, keď to robíme úprimne, vďaka, že naše pochybnosti meníš na slávu a chválu svojho mena, vďaka, že nám posielaš do cesty ľudí, ktorí nám svojím spevom pomáhajú Ťa chváliť a úrovňou spevu sa posúvať vpred. Vďaka, že vyše štyri roky funguje v tak malej dedine spevokol Kvapky Šťastia!

2.      Karmel Topoľčianky

Kvapky Šťastia boli spievať aj na púti ku karmelskej Panne Márií v Topoľčiankach. Organizátori sa totiž tento rok rozhodli pred sobotnou polnočnou sv. omšou pripraviť v poradí prvú Mariánsku akadémiu, ktorú vyplnili spevom spevokolov. Po našom odspievaní nás čakala patričná odmena. Z vrecka si každý z nás vytiahol klinec s lístočkom, prečítal výrok z písma na papieriku a klinec pribil do dosky. Výroky boli rôzne, krásne a povzbudivé. Preto sme aj my veľmi radi, že sme dostali pozvanie a strávili tak pekný čas pri karmelskej kaplnke v modlitbe, pri speve a svätej omši.

3.      Festival Boží dotyk

V sobotu 26.10. sme sa na pozvanie našich priateľov z Veľkej Mane vybrali na festival mládežníckych spevokolov s názvom Boží dotyk. Začínalo sa o 9:00 sv. omšou, po ktorej sme sa presunuli do kultúrneho domu a začalo sa spievať. Spievali sme v poradí druhí a keďže sme na spievanie mali 20 minút, naplno sme ich využili. Ako viackrát opakovali aj organizátori, na takýchto akciách nejde o dokonalosť a bezchybnosť, ale o chválenie Boha, spievanie s radosťou, odovzdanie si navzájom nových piesní, skúseností, rád, zoznámenie sa, stretnutie sa. Takto by to malo byť predsa vždy a som rada, že sa nám darí chodiť spievať aj mimo našej farnosti. Tento festival sa niesol v duchu Božieho dotyku. Boh sa nás počas spievania naozaj dotýka, a preto aj my nespievame kvôli festivalom a vystúpeniam, ale najmä u nás v kostole na sv. omši na chválu nášho Boha. A za to každému jednému členovi Kvapiek Šťastia ďakujem.