Fara Melek

Nový pápež František I.: Kardinál, ktorý sa stal pápežom na druhý pokus

Novým pápežom katolíckej cirkvi sa stal kardinál Jorge Mario Begoglio (76) z Argentíny.

Francúzsky kardinál Jean-Luis Tauran vyhlásil z balkóna Chrámu sv. Petra tradičnou formulkou: „Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus papam“ (Oznamujem vám veľkú radosť: Máme pápeža) meno 266. pápeža. Novým pontifikom sa stal argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio. Duchovný z radu jezuitov po zvolení prijal meno František. Kardinál Bergoglio patril do širšieho okruhu favoritov na hlavu katolíckej cirkvi.

Bergoglio je prvý jezuitským pápežom. Kardináli zvolili pápeža mimo Európy po dlhých 1282 rokoch. Poslednou neeuroópskou hlavou cirkvi bol Gregor III. Pochádzal zo Sýrie a cirkev viedol v rokoch 731 až 741.

Nový pápež sa narodil 17. decembra 1936. Pochádzal z chudobnej rodiny talianskeho prisťahovalca, má ešte štyroch súrodencov. Jeho otec pracoval ako robotník za železniciach. Absolvoval štúdium technického zamerania v Buenos Aires. Keď mal 21 rokov, odišiel do kňazského seminára.

Za kňaza bol vysvätený v roku 1959. V rokoch 1973 – 1979 pôsobil v jezuitskom ráde. Arcibiskupom cirkvi v Buenos Aires bol od roku 1998. Kardinálom sa stal v roku 2001. Za jedného z favoritov voľby bol kardinál Bergoglio už počas konkláve v roku 2005. Vtedy sa však Svätým Otcom stal Benedikt XVI.

V rodnej krajine je nový pápež považovaný za tzv. kardinála chudobných. Je mimoriadne skromným človekom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code