Fara Melek

Spiš 2011 – výlet mužov

V dňoch 22. až 25. augusta sme si urobili „pánsku jazdu“ na Spiš. V pondelok ráno na sviatok Panny Márie Kráľovnej bola sv. omša obetovaná za nás – výletníkov. Sedmi muži sme sa vybrali objavovať krásy Tatier a Spišského regiónu. Čo sme všetko stihli? Popradské a Štrbské pleso, Spišský hrad, Spišskú Kapitulu vrátane Katedrály sv. Martina, historické námestie v Levoči s Chrámom sv. Jakuba, Hrebienok a Studenovodské vodopády, historické jadro Popradu -Spišská Sobota…
Tatranskú turistiku v pondelok a stredu nám vystriedal utorňajší duchovný a kultúrny program. Zvláštnou nádherou dýchal nielen Spišský hrad ale aj historické námestie v Levoči, aj keď exkurziu v Levoči nám prerušila búrka. vtedy nám zrak padol na tamojšiu reštauráciu Slovenka a tak sme výdatný nával dažďa prežili v príjemnom (a hlavne v suchom) prostredí s dobovým nábytkom našich pramaterí a s veľmi príjemnou tamojšou obsluhou.
Zaujímavé boli pre našich výletníkov aj Studenovodské vodopády v predposledný deň nášho výletu, v stredu. Zopár ľadových medveďov si tu vraj nabudúce vyskúšajú kúpeľ v jednej z bezpečných kamenných „vaničiek“. Zatiaľ to bolo len po kolená a malé ošpliechanie sa, ale tréning urobí svoje a tak o rok, ak Boh dá, bude to až po bradu 🙂 Pri Rainerovej chate nad vodopádmi sme si v Božej katedrále pod korunami smrekov a borovíc dali biblický kurzík na tému ďakovania a chvál. V tento deň sme stihli až dve bohoslužby: vo Svite – v gréckokatolíckom obrade slúžil ako hlavný celebrant tamojší duchovný, Marek Kaľata a v Spišskej Sobote, kde sme boli účastní rímskokatolíckej sv. omše v Chráme sv. Juraja. Pán farár Michal Lipták nám podal exkluzívny výklad o tomto historickom kostolíku z 13. storočia so skvostnými dielami majstra Pavla z Levoče. Ďakujeme Bohu a všetkým ľuďom dobrej vôle, ktorí sa nám postarali o nádherne prežité štvordnie pod Tatrami.

Stanislav Gajdoš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

AlphaOmega Captcha Classica  –  Enter Security Code